Miks osta elektrijalgratas? Hüved ja eelised

Miks osta elektrijalgratas? Hüved ja eelised

TAVAJALGRATAS VS ELEKTRILINE

Jalgrattaga sõitmine on kõige tõhusam isikliku transpordi vorm, kui võtta arvesse energia, aja ja rahakulu. Alustuseks püüaksime teile anda lihtsa ja selge ülevaate sellest, mis erinevus on tavalisel jalgrattal ning elektrijalgrattal. 

Läbi aja on olnud üheks põhiliseks transpordivahendiks jalgratas ning viimase paari aasta jooksul on sinna juurde lisandunud samast vahendist elektriline versioon.

Kui võrrelda jalgsi liikumise kiirust vs jalgrattaga siis on erinevus 4-kordne ning sama vahemaa läbimiseks kuluv energia on jalgrattaga sõites 5 korda väiksem. 

Nüüd kujutage ette, kui selle jalgratta sõidu saaks veelgi tõhusamaks ja nauditavamaks muuta. Siinkohal tulevadki mängu elektrijalgrattad. Elektrijalgratas suurendab oluliselt läbitavad vahemaad ning vähendab teie energiakulu veelgi rohkem, kuna mäest üles väntamine on sama kerge nagu tasasel pinnal sõitmine. Lisaks, kui ikkagi tekib soov rohkem trenni teha siis on võimalik ühe nupuvajutusega elektrimootor välja lülitada ning jätkata oma teekonda tavajalgratta võimekusel.


E-JALGRATTA MÕJU TERVISELE

Elektrilise jalgrattaga sõitmine on lõbus ja tervislik nii sulle kui ühiskonnale. Saad nautida päikest, vaadata loodust ning ei pea muretsema, et kohale jõudes haisete higi järgi.

  • Eemaldab rattasõidu takistused – Nagu eespool juba mainisime, siis energiakulu elektrilise jalgrattaga on kordades väiksem. Kõiksugu mäed, tuul ja higi, mis tavarattaga sõites häirivaks võisid osutuda võite nüüd unustada. Näiteks kui teil on põlvedega probleemid ning enam tavajalgrattaga sõita ei saa, siis elektriline jalgratas saab teile ikka seda naudingut pakkuda, sest väntamisel ei pea suurt jõudu rakendama.
  • Parem sõiduulatus – Elektrijalgrattaga saate läbida kasvõi 40km ilma, et oleksite väsinud või peaksite tegema puhkepause. Ning isegi kui aku tühjaks saab siis on võimalik omal jõul edasi sõita.
  • Rohkem liikumist ja õues veedetud aega – Elektrilised jalgrattad on tõhus viis tekitamaks rohkem tahet õues liikuda. Väljas veedetud aeg parandab teie mälu, alandab stressitaset, alandab vererõhku ja tugevdab teie immuunsust. Piisab ka kui käite kasvõi 3 korda nädalas 40 minutilistel sõitudel ning juba näete märgatavalt kuidas teie energiavarud suurenevad ja tervis tugevneb.
  • Vähem ummikuid – Tihti tunneme tipptunnil ummikus passides stressi ja ärevust. Elektrijalgrattaga võite sellest kõigest mööda vaadata. Saate muretult liikuda uksest ukseni ning kuna tegemist on siiski jalgrattaga siis on võimalik see lihtsasti rattalukuga parkida nt poe ette ja hiljem sõitu jätkata.

E-JALGRATASTE MÕJU KESKKONNALE

Elektrilised jalgrattad on üks lahendustest, mis aitavad säästa meie planeeti. Need ei põleta kütust, ei eralda atmosfääri heitgaase ning on varustatud laetavate akudega.

  • Vähem õhusaastet – Võtame näiteks auto, mis eraldab aastas kuni 2 tonni CO2-te. Selleks, et seda neutraliseerida peaksime iga aasta istutama ühe auto kohta 31-46 puud. Elektrilise jalgrattaga meil nii suurt lisakohustust ei teki, sest pole kütust mis põleks. Lisaks on välja uuritud, et elektrijalgratas on hinnanguliselt 6 korda energiasäästlikum liikumisviis kui raudteerong.
  • Laetav aku –  Kuna jalgratastel on laetavad akud mis kestavad sihtotstarbekal kasutamisel mitmeid aastaid,
  • Paremad teeolud – Sõites elektrilise jalgrattaga hoiame ka oma teid paremas seisus. Kindlasti olete sõitnud Tallinnas ning pärast mitut löökauku tundnud, kuidas südamest ja rahakotist käib valus löök läbi. See ongi sellepärast, et meil on liikluses liiga palju autosid ning teed püsivad tervena vaid väga lühikest aega ning kuna teede remont on kallis siis tehakse seda alles siis kui tõesti nähakse, et enam sellest mööda vaadata ei saa.

RAHALISED HÜVED 

Elektrilise jalgratta hinnad

Kui võrrelda e-jalgratta hindu tavaliste jalgratastega siis märkame, et elektrilised jalgrattad küll on veidi kallimad, kuid võime garanteerida, et see on seda raha väärt. Lisaks kui osta odavama otsa tavaline jalgratas siis võite üsna kiiresti pettuda selle kvaliteedis ning lõpuks on sellest rohkem stressi kui vaja oleks.

Otsuse tegemisel võibolla ei tasukski panna rõhku sellele, et mis erinevus on elektrilisel tavajalgrattaga. Pigem tuleks mõelda veidi laiemalt ning kõrvutada elektriratas rollerite, mootorratastega, autodega ja ühistranspordiga. Põhimõtteliselt elektrijalgratas vs muud transpordivahendid. Selle vaatevinkliga vaadates on e-jalgrattad kindlasti seda raha väärt.

  • Ühistransport: Rahaliselt võib see küll odavam tulla, kuid sinu liikumisraadius sõltub bussi liikumisest ning pead jälgima busside graafikuid. Lisaks on bussid üldjuhul paksult rahvast täis ning räpased.
  • Mootorrattad, rollerid: Nende puhul on juba hind oluliselt kõrgem kui elektrijalgrattal. Lisaks on sul vaja vastavad juhiluba, et mootorrattaga liigelda ning tuleb muretseda veel hoolduse, remondi ja bensiini pärast.
  • Autod: Sisuliselt samad probleemid mis mootorratta puhul, lihtsalt lisanduvad veel ummikud ja võibolla, et kallimadki remonditööd. Suuremates linnades ka parkimisprobleemid

Kaudne kulude kokkuhoid

Lisaks otsestele kuludele on olemas ka kaudsed kulud mida tuleks arvesse võtta. Nagu eespool mainisime võib elektrilise jalgrattaga sõit mõjuda teie füüsilisele ja vaimsele tervisele hästi ning kui olete terve ei pea muretsema rohtude ega ravikulude pärast. E-jalgrattaga sõitmine võib olla viis kuidas vältida haiguste teket.

Maksusoodustused

Keskkonna säästmiseks ja aitamiseks on mõningad euroopa riigid kehtestanud maksusoodustusi, et soodustada rattasõidu suurendamist. Näiteks Belgia ja Prantsusmaa annavad elanikele maksusoodustusi nende läbitud kilomeetrite arvu alusel. Seega tasub valmis olla, äkki jõuab see ka meie riiki 🙂

Energia ja kuluefektiivsus

E-jalgrattad annavad teile võimaluse jätta vahele kulud mis kaasnevad autode ja ühistranspordiga. 336Wh elektrilise jalgratta täislaadimine maksab vaid umbes 15 senti

Allpool on näidatud energiatarbimine transpordiliikide kaupa:

E-jalgratasTavaline jalgratasKõndidesElektriautoTavaline auto
4.8Wh/km30Wh/km75Wh/km182Wh/km664Wh/km

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Ostukorv0

Ostukorv